top of page
10. 8. až 25. 8.

Termín

Délka cesty

16 dnů
58 500 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA

LETNÍ

Ladakh, Indie

CESTA

Sportovní cesta do Malého Tibetu za třemi výzvami. Na motorkách pojedete k ledovcovému jezeru, na raftu sjedete řeku Indus a vystoupíte na šesti tísícovku. Vaši kamarádi si na vás budou moct vsadit a pokud výzvu zdoláte, stanou se ze sázek dary na vzdělávání v Himálaji.

Naše neziskovka začíná podporovat dvě nové školy a dary budou věnovány na rozjetí spolupráce s dvěma novými školami, více zde.

Video z předchozích ročníků: 2018, 2019, 2022, 2023

DEN 1. AŽ 4.
HLAVNÍ MĚSTO LEH

Let z Prahy do Lehu (hlavního města Malého Tibetu), odpočinek, aklimatizace, prohlídka hlavního města, příprava na program, zkoušení motorek. První dny je důležité se dobře aklimatizovat. Program je sestavený z půldenního odpočinku a půldenního objevování tamních památek a přípravu na akci.

DEN 5. AŽ 7. - NA MOTORCE K LEDOVCOVÉMU JEZERU PANGONG 

Dvoudenní cesta na motorce 180 km a 8 hodin každý den, nocleh u jezera ledovcového jezera. Na motorkce Himalaya od Royal Enfield jedou účastníci od krásné asfaltové cesty po rozmlácenou šotolinu až dorazí do cíle. Po zdolání výzvy je jeden den odpočinek v hlavním městě.

DEN 8. AŽ 10 - RAFTING NA ŘECE INDUS 

Dva dny po 5 hodiny na vodě obtížnost 4 každý den čtyři obtížné peřeje. Indus je obrovská himálajská řeka, která je vždy dlouho rovná a klidná a následně ta peřej stojí za to. Pojedete úsek, který je považovaný za jeden nejlepších raftových dobrodružství světě. Po zdolání výzvy je jeden den odpočinek v hlavním městě.

DEN 11. AŽ 13. - VÝSTUP NA ŠESTI TISÍCOVKU

Dva dny výstup na šestitisícovku UT Kangri. Je potřeba dojít do základního tábora (4 hodiny) a následně v rámci nočního výstupu zdolat za 8 hodin 1200 m převýšení k dosažení vrcholu. Po zdolání výzvy je jeden den odpočinek v hlavním městě.

DEN 14. AŽ 16. – NÁVŠTĚVA ŠKOLY V MULBEKHU, CESTA DOMŮ PŘES ŠRINAGAR

Cesta do jedné ze škol, které naše neziskovka podporuje, sportovní zápas s tamními dětmi. Cesta z Mulbekhu do Šrinagaru, prohlídka města, nocleh, Let do Delhi, noc v Delhi a let do Prahy.

PROGRAM

CENA 

  • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi a vnitrostátní zpáteční letenka Delhi Leh (do ceny 22 000 Kč)

  • Transport (pronájem aut)

  • Veškeré ubytování (v hotelu v hlavním městě Leh, Mulbekhu v průběhu sportovních aktivit)

  • Náklady na veškeré sportovní aktivity včetně půjčování vybavení

  • Stravování (částečně)​

    • V odlehlých místech kde snídaní a večeři musí zajistit ubytování

    • Snídaně na ubytování v Lehu

  • Dar na podporu vzdělávání v Himálaji ve výši 15 000 Kč

  • Stravování (převážně) - jídla v restauraci, tj. oběd a večeře v průběhu pobytu v hlavním městě nebo jídlo v průběhu sportovních disciplín - třeba oběd na motorkách. Útrata bude přibližně 2 500 Kč 

  • Vízum - cca 700 Kč

  • Pojištění - cca 1 690 Kč

  • Ubytování a program mimo pobyt v Ladakhu, tj. případný program ve Šrinagaru popřípadě v Delhi na zpáteční cestě z Ladakhu domů.

PODROBNOSTI

Před každou výzvou si na vás kamarádi budou moct vsadit, jestli to zvládnete. Pokud ano, z jejich sázky se stane dar pro naši školu. Pokud to vzdáte, jejich sázku jim vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě.

Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví

 

Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí ceny akce je také dar ve výši přibližně 15 000 Kč. Účastník tedy vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj 15 000 / 3 = 5 000 Kč / výzva a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.

JAK SI NA VÁS KAMARÁDI MOHOU VSADIT

Akce je pro lidi, kteří sportují, mají zdravé sebevědomí, pozitivní přístup a smysl pro fair play. Není potřeba, aby byl účastník vrcholový sportovec, aby měl dosavadní rozsáhlé zkušenosti s realizovanými sportovními disciplínami (uměl jezdit na motorce) nebo aby měl stotisíc sledujících na Instagramu (stačí pár dobrých přátel). Účastníkovi s pozitivním přístupem k životu, slibujeme nezapomenutelný a unikátní zážitek s hlubším smyslem. Podrobnosti jsou rozvedené v dalších odstavcích.

Posouzení, zda jsou účastníci vhodní kandidáti necháme na účastníky samotné. Naše neziskovka nedělá výběrové řízení na základě, kterého by účastníky vybírala nebo hodnotila, zda jsou vhodnými kandidáty. Účastník si může udělat názor na základě informací na webu a dotazníku, který mu pošleme po přihlášení (dotazník je pro naladění vzájemných očekávání). Pokud budou účastníci potřebovat ujistit, zda akci zvládnou, velmi rádi jim pomůžeme s rozhodnutím. Zavolejte nám a vyměníme maximum možných informací.

Dosavadní nejmladší účastník měl 6 let (všechny výzvy splnil v dětské verzi). Nejstarší 60 let (všechny výzvy splnil). 

JE PRO MĚ AKCE VHODNÁ?

Zjednodušeně není potřeba žádných speciálních dovedností pro absolvování jednotlivých sportovních disciplín. Samozřejmě, že zkušenosti ze sportovními disciplínami jsou výhodou jednak pro účastníka, tak i pro koordinátora :-).

  • Motorky

    • účastníci mohou řídit vlastní motorku nebo být spolujezdcem. Pro splnění výzvy je potřeba jet na motorce od začátku až do konce bez ohledu na to, jestli motorku řídím nebo jsem spolujezdec. Pokud se účastníci mezi sebou nedomluví na spolujízdě domluvíme místní kluky, kteří mohou řídit a účastník může být spolujezdec.

    • Účastníci nemusí umět řídit motorku. Řídit motorku je můžeme naučit před akcí samotnou. Běžně je každý rok ve skupině pár účastníků, kteří se to učí, až na místě. Po tom, co si účastníci vyzkouší motorku řídit mohou se rozhodnout, zda sami budou řídit nebo zda budou spolujezdci. S rozhodnutím jim pomůže zkušený organizátor.

    • Účastníci nemusí mít řidičák na motorku – tamní autority nekontroluji, zda řidiči mají řidičák. Samozřejmě že budeme rádi, pokud si řidičák na motorku před akci udělají (ale i v tomto případě počítáme že zkušenosti budou nabírat až na místě). Pokud nemají účastníci řidičák na motorku a stal by se jim (vážný) úraz může pojišťovna odmítnou proplatit náklady na jejich léčení.

  • Rafting – není potřeba žádná průprava. Stačí jenom pořádně pádlovat.

  • Výstup na šestitisícovku – Jedná se o „choďák“. Výstup jde absolvovat pouze v mačkách. Poklud bude málo sněhu tak ani mačky nemusí být třeba. Není potřeba lezecká průprava. Není podmínkou mít zkušenosti s výstupem na podobně vysoké hory. Na druhou stranu jakýkoliv dosavadní zkušenosti jsou výhodou ale nejsou podmínkou. 

 

Před každou sportovní disciplínou je školení, jak výzvu úspěšně absolvovat. Řekneme kdy použít přední nebo zadní brzdu na motorce, jak zpátky nastoupit na převrhnutý raft nebo co dělat, když ujede noha členovi skupiny navázané na laně pří výstupu na šestitisícovku.

NÁROKY NA SPORTOVNÍ DOVEDNOSTI ÚČASTNÍKŮ 

Náročnost jednotlivých výzev se zvyšuje – tj. motorky jsou fyzicky nejjednodušší, rafty jsou těžší, výstup na šesti tisícovku je nejtěžší. U motorek jde spíše vydržet dlouhé vypětí v průběhu jízdy, než aby jízda na motorce byla natolik fyzicky náročná, aby to účastník kvůli tomu vzdal. U raftů je rozhodující, zda se raft převrátí. Pokud ano, začnou mít účastníci dilema, jestli chtějí pokračovat. Čím intenzivněji účastníci pádlují tím menší je šance, že se raft převrátí. Vyškrábat se na šestitisícovku je fakt velká fyzická dřina a vše již záleží na účastníkovi samotném.

Motorky většinou dojedou všichni, ale už se taky stalo že dojela jenom polovina. Rafty taky většinou dojedou všichni, ale když se některý raft blbě „vykoupe“, tak se nám jednou stalo, že polovina polovina účastníků výzvu nedokončila. Šestitisícovku vyleze většinou jenom polovina až třetina účastníků.

Účastníci mohou výzvu kdykoliv vzdát bez toho, aniž by museli riskovat, tj. ohrozit sebe nebo skupinu. V případě motorky se motorka naloží na doprovodné vozidlo a účastník to dojede v taxiku. V případě raftu jde skoro kdykoliv zastavit u břehu a nastoupit do doprovodného vozidla. V případě finálního výstupu na šestitisícovku je možné vyrazit zpět s doprovodem průvodce nebo ostatních účastníků.

V průběhu výzev mohou účastníci řešit dilema, zda se „zapřou a výzvu dokončí“ nebo „zda je další vypětí již příliš riskantní“. Jasná odpověď na toto není. Při hledání „správného momentu“ si účastníci buď pomáhají navzájem popřípadě se obracejí na koordinátora. Zkušenosti nad rozpoznáváním, kde jsou mé vlastní limity bude pro účastníky jedna z nejvýznamnějších zkušeností z této akce.

JAK ÚČASTNÍCI ZVLÁDAJÍ SPORTOVNÍ DISCIPLÍNY

Akce konfrontuje účastníka s jeho schopnostmi. Například účastník si o sobě myslí, že všechny sportovní disciplíny hravě zvládne, ale realita jej může seznámit s jiným vesmírem. Popřípadě účastník si myslí, že jej jeho kamarádi budou podporovat, ale následně je veřejně konfrontován, že nemá tak silné přátelské vazby, jak si myslel.

Jsme přesvědčení, že pro dobrý zážitek stačí, když má účastník pozitivní přístup k životu, zdravé sebevědomí a smysl pro fair play. S pozitivním přístupem si účastníci vzájemně pomáhají k tomu výzvy zvládlo co nejvíce z nich. Z akce jim potom zbude super přátelství. S negativním přístupem se může stát, že úspěšní účastníci kazí dovolenou těm neúspěšným (nicméně jde udělat celkem dobré přátelství společným nadáváním na organizátora).

 Například když účastníci mají za úkol vymyslet vtipné bonusové video, s pozitivním přístupem to bude úžasná legrace, u které se budou všichni dvě hodiny smát, žasnout nad tím jako blbosti se podařilo vymyslet a pro všechny to bude super příležitost na stmelení. S negativním přístupem může mít účastník pocit, jako kdyby byl na pracovním meetingu, kde jej šéf nutí ke kreativnímu řešení.

Věříme se máme dost zkušeností k tomu, abychom všem pomohli se sportovními i osobními výzvami. Věříme, že všem pomůžeme překonat vlastní hranice a otevřeme nové obzory v tom co zvládnou. Akce vám nabízí úžasný zážitek s hlubokým smyslem, který nikde jinde nenajdete.

  • Zbyněk Černý říkal: myslel jsem si, že první i druhá výzva bude jednoduchá a měl jsem obavy pouze z šesti tisícovky. Nicméně celý program byl nabytý, intenzitní a všechno byla „výzva“. Díky tomu jsem pustil všechny problémy z hlavy a nepamatuji si kdy naposledy jsem takto zapomněl na všechny emaily které musím vyřídit.

  • Marian Jelínek shrnul pro účastníky: I přesto, že se všem nepodařilo dosáhnout šesti-tisícovky, důležitější je, zda šli za vlastní komfortní zónu. Cíl zdolání hory není tak důležitý. Důležitější je, zda jsme si posunuli vlastní hranice.

  • Lucka Výborná sdílela: že je stále v okruhu vrcholových sportovců, kteří se o malé krůčky snaží překonat různé rekordy. Díky účasti na Benefiční himálajské výzvě objevila, jak kouzelné je překování jakéhokoliv vlastního rekordu, jak účastníky motivují jejich přátelé a rodina, jak obrovskou to má sílu a hodnotu a že tuto krásu není potřeba hledat pouze ve vrcholovém sportu.

NÁROKY NA PSYCHICKOU ZDATNOST ÚČASTNÍKŮ

Jsme rádi, že účastníci s nadšením chtějí zvýšit jejich dar díky jejich kamarádům. Na druhou stranu účastníci nejsou povinni motivovat jejich okolí, aby na ně sázelo (avšak naposledy kdy se někdo vzdal sázení bylo v roce 2019). Sázení je většinou dost legrace a je to nástroj, jak se skupina přirozeně stmelí.

 

Co ovlivňuje, zda v této disciplíně budou úspěšní?

  • Znásobení daru účastníka není zaručeno velkým množstvím sledujících na sociálních sítích, naopak

  • Jde se spolehnout na to, že bohaté a zdravé kamarádské vazby zaručí, že přátelé účastníka znásobí jeho dar. S ohledem na výše uvedené tedy 

  • „Běžní smrtelníci“ mohou v pohodě konkurovat „mediálně známému člověku“ v množství darů získaných na jejich jméno

  • Někteří účastníci mobilizuji stovky lidí, kteří darují stokoruny; někteří desítky lidí kteří darují tisícikoruny; a někomu stačí manžel/ka který dorovná dary ostatních účastníků.

Na druhou stranu účastníci nejsou povinni motivovat jejich okolí, aby na ně sázelo (avšak naposledy kdy se někdo vzdal sázení bylo v roce 2019).

JAKÉ JSOU PŘEDPOKLADY, TOHO, ABY SI NA MĚ KAMARÁDI VSÁZELI/DAROVALI

Akce není pro účastníky kteří 

  • jsou obézní (kteří se přihlásí s tím, že absolvováním akce trochu zhubnou); lidi, kteří mají zdravotní problémy (a čekají že trocha pohybu a čerstvý vzduch jim to vyřeší); lidi kteří nesportují (chtěli by začít sportovat a rozhodnou se začít touto akcí).

  • obtížné snáší (veřejnou) konfrontaci –

    • například účastníkovi může být nepříjemné, že si myslel že bez problému zvládne vyjít šestitisícovku, nicméně na místě jej překvapí, že to ostatním účastníkům jde bez problémů. Veřejná konfrontace mezi ostatními členy skupiny, popřípadě mezi kamarády, kteří jej doma sledují může být nepříjemná

    • účastníkovi může být nepříjemné, že čekal, že na něj budou sázet kamarádi, avšak jinému účastníkovi jdou sázky perfektně (třeba i přesto že to není žádný sportovec).

  • Nechtějí být konfrontování na dovolené – chápeme, že když si účastník vydělal peníze chce si je užít. Nicméně na této akci se může stát, že bude konfrontovaný se svými schopnostmi. Pokud účastníkovi vadí, že je v práci konfrontovaný, na této akci se může stát něco podobného, protože bude konfrontovaný například s obrovskými vlnami na Indu nebo s tím, že jiný účastník je šikovnější, než je on sám. Dále může účastníka rozčilovat organizovaný program, který je potřeba dodržet nebo pravidla, které je potřeba dodržet k úspěšnému absolvování výzvy. Účastník může mít pocit, že on si dovolenou představoval jinak.

  • zvykli si, že k renomé stačí fotka na instagramu – na akci se skutečně sportuje. Účastníci musí podat sportovní výkon. Není to extrémní sportovní výkon, ale taky to není úplně zadarmo. Jsme si vědomí, že bychom mohli akci organizovat i tak, že bychom na motorkách vyjeli za město, tam se vyfotili u kláštera a za dvě hodiny by bylo dosportováno. Nicméně tento přístup by však neodpovídal hodnotám, které se snaží naše neziskovka zastávat.

  • Si myslí že v neziskovkách se jenom rozdávají srdíčka – jsme rádi že darování je proces vzájemné náklonosti. Na druhou stranu náklonost přestane fungovat, pokud není dodrženo fair play. Pokud účastníkovi neuznáme výzvu není to o tom, že bychom účastníka neměli rádi, ale že je pro nás důležitější dodržovat pravidla fair play.

JAKÉ PŘÍSTUPY NEBUDOU FUNGOVAT PRO ÚSPĚŠNÉ ABSOLVOVÁNÍ AKCE

Za sedm let pořádání akce se účastníkům nestalo řádné velké zranění. Na druhou stranu nejde vyloučit, že k úrazu nedojde. Výpis toho co se stalo účastníkům je níže

  • Motorky

    • Rok 2017 – účastník jel příliš rychle do zúžení, naboural se, drobné oděrky na ruce

    • Rok 2018 – spálené lýtko od výfuku při zastavování

    • Rok 2019 – spálené lýtko od výfuku při zastavování

  • Rafting – rok 2023 – účastník dostal ránu do zubu od kajku pří záchraně, chvíli mu z něj tekla krev a zub se chvíli hýbal. Druhý den už se zub nehýbal.

  • Hora – nikdy nic

 

Účastníci absolvují akci na vlastní nebezpečí. Z akce si odnáší zranění jenom většinou organizátor Jirka Sázel … :-D

JAK JE AKCE RISKASTNÍ. MOHU SE NA AKCI ZRANIT?

  • Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín uvedené akce. Pro realizaci individuální programu vám dáme doporučení a případně ukážeme u tamní cestovní kanceláře. Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.

KOMBINACE S OSTATNÍMI CESTAMI A PRODLOUŽENÍ POBYTU

Akce je pro účastníky, kteří aktivně sportují a mají ke sportu pozitivní vztah. Není nezbytné, aby byli účastníci vrcholoví sportovci. Pokud účastník třikrát týdně sportuje nebo stráví většinu víkendů na horách, měl by akci v pohodě zvládnout. Větší výhodou je, pokud účastníci dělají outdorové sporty. Pokud účastník chodí jednou týdně na volejbal, může se pro něj akce zdát náročnější. Akce je prostě „výzva“ a čekáme, že účastníkům zapadne do mozaiky dosavadního sportovního angažmá.

Věříme, že za 15 let zkušeností s pobytem Čechů v Malém Tibetu umíme sestavit program tak, aby to nebylo úplně zadarmo, ale aby akce nebyla extrémní.  

NÁROKY NA FYZICKOU ZDATNOST ÚČASTNÍKŮ 

Za sedm let pořádání akce se účastníkům nestalo řádné velké zranění. Na druhou stranu nejde vyloučit, že k úrazu nedojde. Výpis toho co se stalo účastníkům je níže

  • Motorky

    • Rok 2017 – účastník jel příliš rychle do zúžení, naboural se, drobné oděrky na ruce

    • Rok 2018 – spálené lýtko od výfuku při zastavování

    • Rok 2019 – spálené lýtko od výfuku při zastavování

  • Rafting – rok 2023 – účastník dostal ránu do zubu od kajku pří záchraně, chvíli mu z něj tekla krev a zub se chvíli hýbal. Druhý den už se zub nehýbal.

  • Hora – nikdy nic

 

Z akce si odnáší zranění jenom většinou organizátor Jirka Sázel … :-D

JAK JE AKCE RISKASTNÍ. MOHU SE NA AKCI ZRANIT?

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín uvedené akce. Pro realizaci individuální programu vám dáme doporučení a případně ukážeme u tamní cestovní kanceláře. Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.

KOMBINACE S OSTATNÍMI CESTAMI A PRODLOUŽENÍ POBYTU

Akce není pro účastníky kteří 

  • jsou obézní (kteří se přihlásí s tím, že absolvováním akce trochu zhubnou); lidi, kteří mají zdravotní problémy (a čekají že trocha pohybu a čerstvý vzduch jim to vyřeší); lidi kteří nesportují (chtěli by začít sportovat a rozhodnou se začít touto akcí).

  • obtížné snáší (veřejnou) konfrontaci – například účastníkovi může být nepříjemné, že si myslel že bez problému zvládne rafting nebo že na něj budou sázet kamarádi, avšak rafting i sázky jdou bez problému jinému účastníkovi, který na to na začátku vůbec nevypadal.

  • Se nechtějí namáhat na dovolené – chápeme že když si účastník vydělal peníze chce si je užít. Na této akci může účastníka rozčilovat program, který je potřeba dodržet; pravidla, které je potřeba dodržet k úspěšnému absolvování výzvy; nebo větší vlny na raftu, než si představoval. Účastník může mít pocit, že on si dovolenou představoval jinak.

  • zvykli si, že k renomé stačí fotka na instagramu – na akci se skutečně sportuje, účastníci musí podat sportovní výkon, není to extrémní sportovní výkon, ale taky to není úplně zadarmo. Jsme si vědomí, že bychom mohli akci organizovat i tak, že bychom na motorkách vyjeli za město, tam se vyfotili u kláštera a za dvě hodiny by bylo dosportováno. Tomu by však neodpovídali hodnoty, které se snaží naše neziskovka zastávat. V naší neziskovce se pracuje a chceme, aby i naše akce byli takové že se na nich podá nějaký výkon.

JAKÉ PŘÍSTUPY NEBUDOU FUNGOVAT PRO ÚSPĚŠNÉ ABSOLVOVÁNÍ AKCE

Jsme rádi, že účastníci s nadšením chtějí zvýšit jejich dar díky jejich kamarádům. Na druhou stranu účastníci nejsou povinni motivovat jejich okolí, aby na ně sázelo (avšak naposledy kdy se někdo vzdal sázení bylo v roce 2019). Sázení je většinou dost legrace a je to nástroj, jak se skupina přirozeně stmelí.

 

Co ovlivňuje, zda v této disciplíně budou úspěšní?

  • Znásobení daru účastníka není zaručeno velkým množstvím sledujících na sociálních sítích, naopak

  • Jde se spolehnout na to, že bohaté a zdravé kamarádské vazby zaručí, že přátelé účastníka znásobí jeho dar. S ohledem na výše uvedené tedy 

  • „Běžní smrtelníci“ mohou v pohodě konkurovat „mediálně známému člověku“ v množství darů získaných na jejich jméno

  • Někteří účastníci mobilizuji stovky lidí, kteří darují stokoruny; někteří desítky lidí kteří darují tisícikoruny; a někomu stačí manžel/ka který dorovná dary ostatních účastníků.

JAKÉ JSOU PŘEDPOKLADY, TOHO, ABY SI NA MĚ KAMARÁDI VSÁZELI/DAROVALI

Akce konfrontuje účastníka s jeho schopnostmi. Například účastník si o sobě myslí, že všechny sportovní disciplíny hravě zvládne, ale realita jej může seznámit s jiným vesmírem. Popřípadě účastník si myslí, že jej jeho kamarádi budou podporovat, ale následně je veřejně konfrontován, že nemá tak silné přátelské vazby, jak si myslel.

Jsme přesvědčení, že pro dobrý zážitek stačí, když má účastník pozitivní přístup k životu, zdravé sebevědomí a smysl pro fair play. Například skutečnost, že sebou skupina má před sebou cíl zdolat tři sportovní výzvy, jde s pozitivním přístupem pojmout tak, že aby kladného výsledku dosáhlo co nejvíce účastníků, vzájemně si pomáhají a podporují a tím je to krásně stmelí a z akce zůstane jim z akce dlouhodobé přátelství. Avšak s negativním přístupem mohou mít účastníci pocit, že jim sportovní výzvy akorát kazí dovolenou. Nebo například když účastníci mají za úkol vymyslet vtipné bonusové video, s pozitivním přístupem to bude úžasná legrace, u které se budou všichni dvě hodiny smát, žasnout nad tím jako blbosti se podařilo vymyslet a pro všechny to bude super příležitost na stmelení. S negativním přístupem může mít účastník pocit, jako kdyby byl na pracovním meetingu, kde jej šéf nutí ke kreativnímu řešení.

Věříme se máme dost zkušeností k tomu, abychom všem pomohli se sportovními a osobními výzvami. Věříme, že všem pomůžeme překonat vlastní hranice a otevřeme nové obzory v tom co zvládnou. Akce vám nabízí úžasný zážitek s hlubokým smyslem, který nikde jinde nenajdete.

  • Zbyněk Černý říkal: myslel jsem si, že první i druhá výzva bude jednoduchá a měl jsem obavy pouze z šesti tisícovky. Nicméně celý program byl nabytý, intenzitní a všechno byla výzva. Díky tomu jsem pustil všechny problémy z hlavy a nepamatuji si kdy naposledy jsem takto zapomněl na všechny emaily které musím vyřídit.

  • Marian Jelínek shrnul pro účastníky: I přesto, že se všem nepodařilo dosáhnout šesti-tisícovky, důležitější je, zda šli za vlastní komfortní zónu. Cíl zdolání hory hory není tak důležitý. Důležitější je, zda jsme si posunuli vlastní hranice.

  • Lucka Výborná sdílela: že je stále v okruhu vrcholových sportovců, kteří se o malé krůčky snaží překonat různé rekordy. Díky účasti na Benefiční himálajské výzvě objevila, jak kouzelné je překování jakéhokoliv vlastního rekordu, jak účastníky motivují jejich přátelé a rodina, jak obrovskou to má sílu a hodnotu a že tuto krásu není potřeba hledat pouze ve vrcholovém sportu.

NÁROKY NA PSYCHICKOU ZDATNOST ÚČASTNÍKŮ

Náročnost jednotlivých výzev se zvyšuje – tj. motorky jsou fyzicky nejjednodušší, rafty jsou těžší, výstup na šesti tisícovku je nejtěžší. U motorek jde spíše vydržet dlouhé vypětí v průběhu jízdy, než aby jízda na motorce byla natolik fyzicky náročná, aby to účastník kvůli tomu vzdal. U raftů je rozhodující, zda se raft převrátí. Pokud ano, začnou mít účastníci dilema, jestli chtějí pokračovat. Čím intenzivněji účastníci pádlují tím menší je šance, že se raft převrátí. Vyškrábat se na šestitisícovku je fakt velká fyzická dřina a vše již záleží na účastníkovi samotném.

Motorky většinou dojedou všichni, ale už se taky stalo že dojela jenom polovina. Rafty taky většinou dojedou všichni, ale když se některý raft blbě „vykoupe“ může se stát najedou odpadne polovina účastníků. Šestitisícovku vyleze většinou jenom polovina až třetina účastníků.

Účastníci mohou výzvu kdykoliv vzdát bez toho, aniž by museli riskovat, tj. ohrozit sebe nebo skupinu. V případě motorky se motorka naloží na doprovodné vozidlo a účastník to dojede v taxiku. V případě raftu jde skoro kdykoliv zastavit u břehu a nastoupit do doprovodného vozidla. V případě finálního výstupu na šestitisícovku je možné vyrazit zpět s doprovodem průvodce nebo ostatních účastníků.

V průběhu výzev mohou účastníci řešit dilema, zda se „zapřou a výzvu dokončí“ nebo „zda je další vypění již příliš riskantní“. Jasná odpověď na toto není. Při hledání „správného momentu“ si účastníci buď pomáhají navzájem popřípadě se obracejí na koordinátora. Zkušenosti nad rozpoznáváním kde jsou mé vlastní limity budou pro účastníky jedním z největších přínosů do budoucích dobrodružství.

JAK TO ÚČASTNÍCI ZVLÁDAJÍ

Zjednodušeně není potřeba žádných speciálních dovedností pro absolvování jednotlivých sportovních disciplín. Samozřejmě, že zkušenosti ze sportovními disciplínami jsou výhodou jednak pro účastníka, tak i pro koordinátora :-).

  • Motorky

    • účastníci mohou řídit vlastní motorku nebo být spolujezdcem. Pro splnění výzvy je potřeba jet na motorce od začátku až do konce bez ohledu na to, jestli motorku řídím nebo jsem spolujezdec. Pokud se účastníci mezi sebou nedomluví na spolujízdě domluvíme místní kluky, kteří mohou řídit pro spolujezdce.

    • Účastníci nemusí umět řídit motorku. Řídit motorku je můžeme naučit před akcí samotnou. Běžně je každý rok ve skupině pár účastníků, kteří se to učí, až na místě. Po tom, co si účastníci vyzkouší motorku řídit mohou se rozhodnout, zda sami budou řídit nebo zda budou spolujezdci. S rozhodnutím jim pomůže zkušený organizátor.

    • Účastníci nemusí mít řidičák na motorku – tamní autority nekontroluji, zda řidiči mají řidičák. Samozřejmě že budeme rádi, pokud si řidičák na motorku před akci udělají (ale i v tomto případě počítáme že zkušenosti budou nabírat až na místě). Pokud nemají účastníci řidičák na motorku a stal by se jim (vážný) úraz může pojišťovna odmítnou proplatit náklady na jejich léčení.

  • Rafting – není potřeba žádná průprava. Stačí jenom pořádně pádlovat.

  • Výstup na šestitisícovku – Jedná se o „choďák“. Výstup jde absolvovat pouze v mačkách. Poklud bude málo sněhu tak ani mačky nemusí být třeba. Není potřeba lezecká průprava. Není potřeba mít zkušenosti s výstupem na podobně vysoké hory.

 

Před každou sportovní disciplínou je školení, jak výzvu úspěšně absolvovat. Řekneme kdy použít přední nebo zadní brzdu na motorce, jak zpátky nastoupit na převrhnutý raft nebo co dělat, když ujede noha členovi skupiny navázané na laně pří výstupu na šestitisícovku.

NÁROKY NA SPORTOVNÍ DOVEDNOSTI ÚČASTNÍKŮ 

Akce je pro účastníky, kteří aktivně sportují a mají ke sportu pozitivní vztah. Není nezbytné, aby byli účastníci vrcholoví sportovci. Pokud účastník třikrát týdně sportuje nebo stráví většinu víkendů na horách, měl by akci v pohodě zvládnout. Větší výhodou je, pokud účastníci dělají outdorové sporty. Pokud účastník chodí jednou týdně na volejbal, může se pro něj akce zdát náročnější. Akce je prostě „výzva“ a čekáme, že účastníkům zapadne do mozaiky dosavadního sportovního angažmá.

Věříme, že za 15 let zkušeností s pobytem Čechů v Malém Tibetu jsme dobře odhadli míru, aby to nebylo úplně zadarmo, ale taky, aby akce nebyla extrémní.  

NÁROKY NA FYZICKOU ZDATNOST ÚČASTNÍKŮ 

Akce je pro lidi, kteří sportují, mají zdravé sebevědomí, pozitivní přístup a smysl pro fair play. Není potřeba, aby byl účastník vrcholový sportovec, aby měl dosavadní rozsáhlé zkušenosti s realizovanými sportovními disciplínami (uměl jezdit na motorce) nebo aby měl stotisíc sledujících na Instagramu (stačí pár dobrých přátel). Účastníkovi s pozitivním přístupem k životu, slibujeme nezapomenutelný a unikátní zážitek s hlubším smyslem. Podrobnosti jsou rozvedené v dalších odstavcích.

Posouzení, zda jsou účastníci vhodní kandidáti necháme na účastníky samotné. Naše neziskovka nedělá výběrové řízení na základě, které by účastníky vybírala nebo hodnotila, zda jsou vhodnými kandidáty. Účastník si může udělat názor na základě informací na webu a dotazníku, který mu pošleme po přihlášení (dotazník je pro naladění vzájemných očekávání). Pokud budou účastníci potřebovat ujistit, zda akci zvládnou, velmi rádi jim pomůžeme s rozhodnutím. Zavolejte nám a vyměníme maximum možných informací.

Dosavadní nejmladší účastník měl 6 let (všechny výzvy splnil v dětské verzi). Nejstarší 60 let (všechny výzvy splnil). 

JE PRO MĚ AKCE VHODNÁ?

Před každou výzvou si na vás kamarádi budou moct vsadit, jestli to zvládnete. Pokud ano, z jejich sázky se stane dar pro naši školu. Pokud to vzdáte, jejich sázku jim vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě.

Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví

 

Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí ceny akce je také dar ve výši přibližně 15 000 Kč. Účastník tedy vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj 15 000 / 3 = 5 000 Kč / výzva a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.

JAK SI NA VÁS KAMARÁDI MOHOU VSADIT

Naše neziskovka 15 let podporovala školu ve vesnici Mulbekh. Protože pomoc dělala radost v Himálaji i u nás, rozhodli jsme se začít podporovat více škol. Od roku 2024 začínáme podporovat školu ve Munseling v údolí Spiti, Indie; a školu Ghani Solar School, údolí Mustang, Nepál. Pokud se dvouletá testovací spolupráce s novými školami zdaří, nabídneme jim stejně komplexní podporu jako původní škole. 

Dary z této cesty budou věnovány na rozjetí spolupráce s novými školami, například organizace prvního ročníku dobrovolnictví, průzkumy smysluplnosti, nový web nebo změny v databázích nebo investice do hledání prvních dárců pro nové školy. 

PODPOŘENÉ ŠKOLY

bottom of page