top of page
Ghami - main.jpg
60 dětí

Počet žáků

1. až 7. třída

7 tříd
1 rok testovací

Délka spolupráce

N/A

Himálajských patronů

GHAMI SOLAR SCHOOL

Ghami, Mustang, Nepál

ŠKOLA

Nejhezčí škola v údolí Mustang se skrývá ve vesnici Ghami. Částečně solárně vytápěná, z přírodních materiálů a tradičním vzhledem. Největším místním srdcem je Kunzom, která posledních 20 let usiluje o zachování kultury údolí Mustangu. Její vize se jí daří naplnit od roku 2014 i v Ghami, díky podpoře italsko-polské herečky Kaishy.

 

Ghami je malebná a nádherná vesnice s bývalým letním sídlem královské rodiny. Tibetskou kulturu, jak jste ji nikdy nemohli vidět třeba v Ladakhu, v Ghami určitě uvidíte.

PRÁVNÍ IDENTITA

Jedná se o kombinaci státní školy podporované soukromou iniciativou - tamní komunitou, místní paní Kunzom i zahraniční polsko-italskou herečkou.

SOUKROMÁ + STÁTNÍ

ROK ZALOŽENÍ / ROK ZAHRANIČNÍ PODPORY

Státní škola ve vesnici Ghami byla založena již dávno, ale teprve od roku 2014, kdy získala zahraniční podporu, začala vzkvétat.

1960 / 2014

POČET STUDENTŮ

Dívky i chlapci ekvivalentně zastoupeni

60

PREZENČNÍ / REZIDENČNÍ STUDIUM

Kolik dětí dochází do školy a kolik jich je na internátu

25 / 75 %

ŠKOLNÍ ROK

Škola má někdy skoro celoroční výuku a jindy má pár měsíců zimní prázdniny. Odvíjí se to podle toho, zda škola přemístí výuku v zimních měsících do nížinné Pokhary.

Různý

ROZSAH VZDĚLÁVÁNÍ

1 - 7. TŘÍDA

ZAMĚSTNANCI / UČITELÉ

Počet zaměstnanců a z toho kolik je učitelů

19 / 9

OBRAT

Průměrný obrat instituce za poslední období

1,2 MIL. KČ

Postavena super nová krásná budova díky zahraniční podpoře NGO

Kvalita jídla a uniforem mnohem lepší než v okolních školách, díky zahraniční podpoře (jídlo je v Mustangu super drahé).

Získání rodičů k tomu, aby děti z vesnice nebydlely ve škole, ale aby po škole docházely domů (tamní společnost je přesvědčena, že čím více budou děti ve škole, tím lépe pro jejich budoucnost, nicméně je za tím i snaha se zbavit dětí kvůli starostem a nákladům na jídlo).

Nejprogresivnější tamní škola
V současnosti je škola ve vesnici Ghami považována za nejvíce progresivní místní školu.

ÚSPĚCHY ŠKOLY

Tahouny školy v Ghami je místní Kunzom Thakuri a polsko-italská herečka Kaisa Smutniak. Kunzom pochází z Mustangu (konkrétně Dolního Mustangu) a sama musela studovat v Indii a v odloučení od rodiny. Zbytek jejího života se zasadila o podporu a ochranu kultury Mustangu. V letech 1995 až 1998 pomáhala zakládat zdravotnickou školu v Jharkot-u. V roce 2011 se potkala s Kaisou a dohodly se na podpoře školy ve vesnici Ghami. Kaisa zaplatila stavbu nové školy a dodnes platí podstatnou část jejího provozu.

PŘÍBĚH ZAKLADATELŮ ŠKOLY

Naše neziskovka začala testovací spolupráci s touto školou. Rádi bychom realizovali jeden nebo dva ročníky Prázdninového dobrovolnictví. Chtěli bychom si vyzkoušet, zda školní management dobře funguje a zda je připraven pro budoucí širší spolupráci. Pokud se vše bude dařit, nabídneme škole stejně komplexní podporu jako škole ve vesnici Mulbekh.

Budoucí oblast spolupráce může směřovat k posílení solárního vytápění tamní školy lepší izolací tak, aby škola mohla být provozovaná v Mustangu i v zimě. Popřípadě můžeme vybudovat novou budovu školních tříd – aktuální budova jsou třídy a internát zároveň a je velmi náročné provozovat školu v internátu.

OBLASTI SPOLUPRÁCE

MOŽNOSTI VAŠÍ PODPORY

14 denní dobrovolnický pobyt otevřený všem profesím, věkovým skupinám i rodinám s dětmi. Cílem je nadchnout děti libovolným výukovým projektem. 

PRÁZDNINOVÉ DOBROVOLNICTVÍ

~ 25. 6. až 18. 7.

Termín cesty - přibližný

Délka cesty / pobytu

23 / 14  dnů

~ 55 000 Kč

Cena přibližná

Ghami

Podpořená škola

Ghami, Mustang, Nepál

Sportovní cesta. Motorky, rafty a výstup na šestisícovku. Kamarádi si na vás budou sázet a pokud uspějete, ze sázek se stanou dary na podporu vzdělávání.

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA LETNÍ

17. 8. až 1. 9.

Termín

Délka cesty

16 dnů

58 500 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

Ladakh, Indie

Pojeď s Vávrou Hradílkem sjet Indus a podpořit tím vzdělávání v Himálaji. V rámci 14denní cesty a 5. dnů na vodě se díky postupně zvětšujícím peřejím naučíš jezdit řeku s obřím průtokem

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA KAJAKÁŘSKÁ

4. 8. až 18. 8.

Termín

Délka cesty

14 dnů

62 900 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

Ladakh, Indie

Sháníme fotografa, kameramana, novináře; zdravotníka; překladatele; kteří se přidají na jednotlivé benefiční cesty.

OSTATNÍ

DOBROVOLNICTVÍ

dle cesty

Termín cesty

Délka cesty 

dle cesty

dle cesty

Cena

dle cesty

Podpořená škola

Dle cesty

bottom of page