top of page
Spiti.jpg
~ 1000 dětí

Počet žáků

Jesle, školka, 1. až 12. třída

15 tříd
1 rok testovací

Délka spolupráce

N/A

Himálajských patronů

MUNSELING SCHOOL

Kaza, Spiti, Indie

ŠKOLA

Zakladatel školy je mnich Tashi. Ten chtěl po dokončení studia buddhismu udělat něco pro jeho rodné údolí. Malá skromná škola, kterou v roce 1996 otevřel, se od té doby stala nejvýznamnější školou v údolí Spiti. S tisíci studenty je jednou z největších ve Státě Himálčal pradéš. Absolventi obsadili všechny významné posty a pozitivní dopady dlouhodobé činnosti školy jsou patrné v celém údolí.

Spiti je málo známé údolí s tibetskou kulturou. Je to drsný kraj s malebnými vesnicemi, z nichž některé jsou nejvýše položené vesnice světa. Skrývají se zde skvosty jako tisíc let starý klášter Tabo nebo klášter Ki monumentálně vyčnívajíc nad údolí.

PRÁVNÍ IDENTITA

Založena a vedena neziskovkou Rinchen Zangpo Society

SOUKROMÁ

ROK ZALOŽENÍ

1996

POČET STUDENTŮ

Rozmístěných přibližně ve čtyřech pobočkách

Dívky i chlapci ekvivalentně zastoupeni

~ 1000

PREZENČNÍ / REZIDENČNÍ STUDIUM

Kolik dětí dochází do školy a kolik jich je na internátu

50 / 50 %

ŠKOLNÍ ROK

Začátek a konec školního roku

BŘE - LIS

ROZSAH VZDĚLÁVÁNÍ

Jesle, dva stupně školky, 1. až 12. třída

JESLE - 12. TŘÍDA

ZAMĚSTNANCI / UČITELÉ

Počet zaměstnanců a z toho kolik je učitelů

75 / 35

OBRAT

Průměrný obrat instituce za poslední období

10 MIL. KČ

NEJLEPŠÍ ŠKOLA V ÚDOLÍ SPITI, JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH ŠKOL VE STÁTU HIMALČAL PRADÉŠ

OTEVŘENÍ 11 A 12 TŘÍDY (KTERÉ POTŘEBUJE DOBRÉ UČITELE A MNOHO POVOLENÍ)

ŠKOLA OCENĚNA OD NATIONAL CHILD WELFARE AWARD ZA DLOUHODOBÝ PŘÍNOS

ÚSPĚCHY ŠKOLY

Zakladatel školy Tashi Namgyal dokončil jeho mnišská studia v Dharamsale. Snažil se vymyslet, co by mohl udělat pro jeho rodnou vesnici. Založil proto školu přímo v Dharamsale, která byla pro studenty z údolí Spiti. Po dvou letech a na základě podmětů zápaďáků se rozhodl přesunout školu přímo do údolí Spiti. Když otvíral novou soukromou školu v jeho rodném údolí, měl obavy, zda uspěje. Například v tom samém údolí již byli další školy, kterým se dobře dařilo – jako třeba moravská škola v Kaze nebo soukromá škola v Tabu. Nicméně škola pod jeho vedením vyrostla v nejúspěšnější školu – vlastně skoro jedinou soukromou školu – tj. jedinou, která zajišťuje nejlepší vzdělávání.

Lama Tashi je aktivním člověkem, který chce to nejlepší pro jeho údolí. Ochotně se chytá jakékoliv příležitosti zajistit nové příležitosti pro školu a je úžasným příkladem člověka, jeho práce změnila osud tamního údolí.

PŘÍBĚH ŘEDITELE ŠKOLY

Naše neziskovka začala testovací spolupráci s touto školou. Rádi bychom realizovali jeden nebo dva ročníky Prázdninového dobrovolnictví. Chtěli bychom si vyzkoušet, zda školní management dobře funguje a zda je připraven pro budoucí širší spolupráci. Pokud se vše bude dařit, nabídneme škole stejně komplexní podporu jako škole ve vesnici Mulbekh.

Rádi bychom postavili novou školní budovu (asi internát) jako moderní himálajskou stavbu. Údolí Spiti se také postupně rozvíjí. Tamním obyvatelům chybí inspirace, jak stavět moderně, ale tak, aby byl zachován ráz tamního stavitelství. Nová školní budova by mohla být inspirací pro ostatní. Rádi bychom se věnovali také zřízení poboček v okolích vesnicích proto, aby děti nemusely od tří let bydlet v osamění na školním internátu.

OBLASTI SPOLUPRÁCE

MOŽNOSTI VAŠÍ PODPORY

14 denní dobrovolnický pobyt otevřený všem profesím, věkovým skupinám i rodinám s dětmi. Cílem je nadchnout děti libovolným výukovým projektem. 

PRÁZDNINOVÉ DOBROVOLNICTVÍ

~ 17. 7. až 7. 8.

Termín cesty - přibližný

Délka cesty / pobytu

21 / 14  dnů

~ 35 000 Kč

Cena přibližná

Spiti

Podpořená škola

Kaza, Spiti, Indie

Sportovní cesta. Motorky, rafty a výstup na šestisícovku. Kamarádi si na vás budou sázet a pokud uspějete, ze sázek se stanou dary na podporu vzdělávání.

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA LETNÍ

17. 8. až 1. 9.

Termín

Délka cesty

16 dnů

58 500 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

Ladakh, Indie

Pojeď s Vávrou Hradílkem sjet Indus a podpořit tím vzdělávání v Himálaji. V rámci 14denní cesty a 5. dnů na vodě se díky postupně zvětšujícím peřejím naučíš jezdit řeku s obřím průtokem

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA KAJAKÁŘSKÁ

4. 8. až 18. 8.

Termín

Délka cesty

14 dnů

62 900 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

Ladakh, Indie

Sháníme fotografa, kameramana, novináře; zdravotníka; překladatele; kteří se přidají na jednotlivé benefiční cesty.

OSTATNÍ

DOBROVOLNICTVÍ

dle cesty

Termín cesty

Délka cesty 

dle cesty

dle cesty

Cena

dle cesty

Podpořená škola

Dle cesty

bottom of page