top of page
​4. 8. až 18. 8.

Termín cesty

Délka cesty

14 dnů
62 900 Kč

Cena

Ghami a Spiti

Podpořená škola

BENEFIČNÍ HIMÁLAJSKÁ VÝZVA KAJAKÁŘSKÁ

Ladakh, Indie

CESTA

Pojeď s Vávrou Hradílkem sjet Indus a podpořit tím vzdělávání v Himálaji. V rámci 14denní cesty a 5. dnů na vodě se díky postupně zvětšujícím peřejím naučíš jezdit řeku s obřím průtokem. Společně dáme 220 km na úseku zpopularizovaném od Nouria Newman (ale sifon vynecháme). Tví kamarádi si na tebe budou vsázet, jestli zdoláš největší peřeje. Pokud ano ze sázky se stane dar na vzdělávání v Himálaji. Pokud budeš plavat, sázky pošleme zpět nebo přesuneme k další peřeji. Akce je udělána tak, aby se jí mohlo účastnit široké spektrum kajakářů (kdo sjede čtverku tak to dá), avšak budeme dohlížet na to, kdo se na akci hlásí. Kajakářská výzva je ojedinělá událost, kterou neplánujeme organizovat každý rok. 

DEN 1. AŽ 3. - HLAVNÍ MĚSTO LEH 
Odlet z Prahy, přílet do Lehu, odpočinek, aklimatizace, prohlídka hlavního města, příprava na program, natočení úvodního videa, případné dvouhodinové rozpádlování. První dny je důležité se dobře aklimatizovat. Program je sestavený z půldenního odpočinku a půldenního objevování tamních památek a přípravu na akci.

DEN 4. AŽ 5. – CESTA NA ZAČÁTEK KAJAKOVÁNÍ

Dvoudenní cesta do města Padum, kde se bude začínat. Po cestě nocleh ve vesnici Mulbekh, kde je jedna ze škol podporovaná naší neziskovkou.

DEN 6. AŽ 8 – ŘEKA ZANSKAR

Tři dny jízdy na kajaku na řece Zanskar, přibližně pět těžkých peřejí (JSB, Surprice 1 a 2, BMF, Champion killer). Spaní pod širákem v okolí řeky.  

DEN 9. – PAUZA

jeden den pauza na regeneraci, sestříhání videa, informování rodiny že jste na živu a provokování kamarádů, aby si na vás vsadili na nejtěžší část.

DEN 10. AŽ 11. – ŘEKA INDUS

dva dny jídla na řece Indus. Pět těžkých peřejí (Lardo, Nurla, Kaltze, Black Kobra, Achinnatan)

DEN 12 a 14 – NÁHRADNÍ DEN a CESTA DOMŮ

Náhradní den, pokud by bylo potřeba alternovat program cesty. Oslava. Cesta do Leh, Delhi a Prahy.

PROGRAM

Poznámky:

1) Náklady za přepravu kajaku nejdou dopředu přesně stanovit. Nicméně například na mezinárodním letu Praha Delhi s Turkish Arilines chtějí za přepravu Kajaku něco mezi 140 až 180 euro navíc. Vnitrostátní let skoro vůbec nejde odhadnout. Nicméně stále platí, že pokud se všechno vleze do 22 tisíc bude to zahrnuto v ceně. Podrobnosti a odhad ceny letenky budeme komunikovat s účastníkem v moment až se přihlásí.

2) Modifikace v ceně s ohledem na loď

 • + 4 000 Kč více – pokud si budete chtít půjčit loď na místě

 • V rozsahu od - 4 000 Kč až 11 000 kč méně – pokud loď necháte místním. Podobnosti v kapitole o vybavení.

 • Mezinárodní zpáteční letenka Praha-Delhi a vnitrostátní zpáteční letenka Delhi-Leh (do ceny 22 000 Kč, jinak bude potřeba letenku doplatit). Poznámka 1)

 • Transport (pronájem aut)

 • Veškeré ubytování (v hlavním městě Leh, po cestě na začátek kajakingu, tábořiště v průběhu Zanskaru, tábořiště a ubytování v průběhu Indu)

 • Náklady na sportovní aktivity – poplatky za sjetí řek, doprovodní průvodci na kajaku v průběhu Zanskaru a Indu, doprovodný raft v průběhu Zanskaru

 • Jídlo – snídaně v průběhu pobytu v hlavním městě Leh, všechno jídlo v průběhu splutí Zanskaru, pravděpodobně snídaně i večeře v průběhu splutí Indu.

 • Dar na podporu vzdělávání v Himálaji 15 000 Kč (sázky/dary, které účastníci sází na sebe)

 • Jídlo – v průběhu pobytu v Lehu si účastník koupí sám oběd a večeři. V průběhu přesunů si koupí oběd. V průběhu sjezdu na Indu si možná koupí vlastní večeři, popřípadě oběd (pokud nebude zajištěna v rámci ubytování). Celkově to může být částka 2500 CZK.

 • Vízum (cca 500 Kč)

 • Pojištění (cca 1 690 Kč)

 • Program a ubytování v Delhi – na cestě zpět se jeden den čeká v Delhi, protože lety mezi Leh-Delhi a Delhi-Praha ve většině případů nenavazují

CENA 

PODROBNOSTI

Celkově se pojede 5 dní na vodě. Je to úsek 220 km, přibližně 5 hodiny denně pádlování. Tři dny se jede řeka Zanskar. Potom bude den pauza. Následující dva dny se jede řeka Indus.

Pro evropského kajakáře bude na akci specifické poradit si s řekou s obrovským průtokem (na které se v alpách nedostane). Obtížnost peřejí je do WW4. Velikost řeky se zvětšuje, takže účastníci si postupně osahávají větší a větší vlny. Do jejich kajakářského portfolia potom přibude zkušenost s obrovským průtokem. Kajakář, který u nás (v Evropě) bez velkých obtíží sjede obtížnost WW4 akci zvládne.

Řeka má v naprosté většině charakter: velká peřej za kterou následuje dlouhý rovný úsek. Plavat byste ideálně neměli – je to velká řeka a trvá to, než vás odloví. Nicméně i když budete plavat je pod peřejí rovná voda. Další výhodou je, že řeka pořád teče. Nejsou tam válce; které vás nepustí; není tam strom na který se namotáte; není tam sifon; kameny o které se můžete pomlátit jsou zcela výjimečně.

Akci jsme navrhli tak, aby byla pro širokou kajakářkou komunitu. Nechtěli jsme, aby to byla akce pouze pro úzkou skupinu elitních kajakářů. Na druhou stranu chceme mít možnost odmítnout zájemce, pokud nabudeme dojmu, že bude pro něj akce příliš náročná. Proces, jakým to bude provedeno, popsán níže, nicméně pokud budou pochybnost nebo se budeme muset ujistit dáme si k tomu setkání na kanále. 

V průběhu jízdy na Zanskaru bude kajakáře doprovázet raft na který bude možná složit spacáky a další vybavení. V nejhorším případě půjde kajak naložit na raft. V průběhu sjíždění Indu bude kajakáře doprovázet auto na cestě kolem řeky – skoro kdykoliv půjde zastavit a případně naložit kajak na auto.

V průběhu sjíždění Zanskaru se spí v pod širákem ve spacáku na plážích kolem vody. V průběhu sjíždění Indu se spí v jedu noc v kempu u vody, potom v ubytování a na konci asi v místních domech.

 

Úsek, který jedeme zpopularizovala Nouria Newman v tomto videu,

https://www.youtube.com/watch?v=Z_O2_M1E7e4

nicméně k videu od Nouria je potřeba uvést že

 • První polovina videa jsou záběry z řeky Tsarap (včetně toho Sifonu). Tuto řeku v rámci naší akce nepojedeme.

 • má extrémní průtok (řeky mají běžně menší průtok. Ale ano, i takovýto průtok by mohl na akcí může být, na druhou stranu pokud je průtok příliš velký peřeje se zalijí a přestanou být náročné)

 • ve videu je jenom jeden záběr z peřeje na Indu, kterou pojedeme

 • Mapa na videu neodpovídá realitě. Polohy jsou jinde, jména jsou špatně. Takže ji nejde srovnávat s mapou pro naši akci.  

Obtížné peřeje na jednotlivých řekách jsou

 • Zanskar: JSB, Surprice 1 a 2, BMF, Champion killer

 • Indus: Lardo, Nurla, Kaltze, Black Kobra, Achinnatan

 

Příklady peřejí v různých situacích 

Pokud byste hledali sami na Youtube

 • Dejte pozor, že pokud si vygooglujete „Kajak na Indu“ vyskočí vám hlavně sjíždění Indu v Pakistánu. Indus v Indii je velmi málo známý. Indus v pakistánu je mnohem více extrémní než Indus v Indii.

 • Úsek, který budeme sjíždět je ideální srpnu. Pokud najdete něco na googlu měli byste zohlednit, že Zanskar a Indus v září nebo červnu bude působit o dost menší.

Velikost skupiny

Kajakářský výzva je ojedinělá události, kterou neplánujeme organizovat každý rok. Nejsme schopni odhadnout jestli skupina bude malá (6 lidí) nebo velká (20 lidí). Považujeme za optimum skupinu 15 lidí, ale na druhou stranu jsme si organizátorsky jistí že si umíme poradit se skupinou libovolné velikosti. 

PODROBNÝ POPIS AKCE + NÁROKY NA DOVEDNOSTI

 • Buď si

  • vezmete všechno vybavení sebou

  • půjčíte si na místě loď a zbytek vybavení si vezmete vlastní.

  • Vezmete si vlastní loď, tu jim tam necháte. Tamní budou velmi rádi a popřípadě ji mohou od vás odkoupit.

 • Půjčení loď na místě

  • V dobrém stavu a k datu prosinec 2023 mají tyto kajaky: 2 x Z-cross, Z-raptor, Waka OG, Waka tuna 2, Jackson Zen, 2 x DRX, Lettman (typ nevím).

  • Do léta 2024 by měli přibýt následující kajaky 2 x Waka (typ nevím), DRX (typ nevím), Royal Flush (typ nevím).

 • Nechám loď na místě

  • Pokud si vezmete vlastní kajak a ten potom necháte na místě, tamní kajakáři budou velmi rádi.

  • Nechání kajku může být váš dar na rozvoj tamního sportu, popřípadě

  • Váš kajak mohou tamní odkoupit. Nebude se jednat však jednat o komerční prodej. Tamní jsou zvyklí zaplatit za loď od 200 USD do 500 USD (4500 CZK až 11 000 CZK). Pokud se budete chtít dozvědět před cestou kolik vám budou chtít za kajak dát, vyměníme fotky a poskytneme předběžný odhad.

 

Lodě budeme obsazovat podle toho, jak si účastníci řeknou. 

VYBAVENÍ – LOĎ SEBOU X LOĎ PŮJČENÍ NA MÍSTĚ X LOĎ NECHÁNÍ NA MÍSTĚ

V průběhu cesty vybereme tři peřeje. Vaši kamarádi si na vás budou moc vsadit, jestli peřej sjedete bez plavání. Pokud ano, z jejich sázky se stane dar na podporu vzdělávání. Pokud to vzdáte, jejich sázku jim vrátíme nebo ji přesuneme k další výzvě – k další peřeji.

 

Výsledky vašich sportovních výkonů se kamarádi dozví

 • z videa které točí v průběhu kameraman,

 • z emailů které posílá organizátor

 • z webu kde jsou shrnuty statisticky kolik je vsazeno a kolik darováno

 • a samozřejmě od vás  

 

Každý z účastníků si vsází také sám na sebe. Součástí ceny akce je také dar ve výši přibližně 15 000 Kč. Účastník tedy vsadí sám na sebe před každou výzvou třetinu celkového daru, tj 15 000 / 3 = 5 000 Kč / výzva a jeho kamarádi tento dar potom zvětšují.

SÁZENÍ KAMARÁDŮ A VYTVÁŘENÍ DARŮ

Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.

KOMBINACE S OSTATNÍMI BENEFIČNÍMI CESTAMI

Akce může být náročná. Chceme si vybrat kdo s námi pojede, jinak řečeno může se stát, že někomu řekneme, že nechceme, aby s námi jel. Věříme, že naše případné odmítnutí, se může stát v ojedinělých případech. Akci jsme chtěli udělat tak, aby byla dostupná co nejširšímu spektru účastníků. Víme, že případné odmítnutí může být velmi nepříjemné, mrzí nás to, ale věříme že je to pochopitelné.

Hodnotit se bude pouze ježdění na vodě (nepřihlíží se k věku, pohlaví, sociálnímu postavení atd.)

Rozhodovací proces bude probíhat následovně.

 • V moment podávání přihlášky, popřípadě po tom, co přihlášku podáte

  • Uveďte, zda vás někdo zná z organizačního týmu akce (tj. Vávra nebo Jirka Sázel) popřípadě zde vás zná někdo z ostatních účastníků, popřípadě zda kdokoliv věrohodný (organizátorům) může prokázat, jak jezdíte.

  • Uveďte vaše umístění na závodech (jestli je to třeba veřejně dostupný link)

  • Pošlete odkaz na vaši jízdu na kajaku.

  • (všechny tyto body napište do formuláře přihlášky „Libovolná poznámka“, pokud by bylo políčko moc krátké vyřešíme případě potom po emailu nebo telefonu)

 • Pokud by výše uvedené možnosti nepomohli organizátorům rozumět vašim schopnostem, (například tehdy pokud nemáte ve skupině známosti, nenatáčíte se GoPro Kamerou) budeme organizovat setkání na kanále. Toto setkání bude i pro zájemce, kteří by rádi jeli, ale nejsou si zcela jistí jejich schopnostmi a rádi by dostali od organizátorů feedback.

  • Setkání bude 15. a 16. 3. 2024 v Tróji v Praze

  • Pokud bude jedno setkání málo, vyhlásíme další termíny popřípadě se potkáme na nějaké další vodácké akci, třeba na Trnávce

 

Pokud si nebudete jistí, volejte a konzultujte. Uděláme všechno proto, abychom se vyhnuli jakémukoliv nedorozumění. Jsme tu pro vás a budeme se vám snažit dát dostatek informací.

PŘÍJÍMÁNÍ ÚČASTNÍKŮ AKCE

Naše neziskovka 15 let podporovala školu ve vesnici Mulbekh. Protože pomoc dělala radost v Himálaji i u nás, rozhodli jsme se začít podporovat více škol. Od roku 2024 začínáme podporovat školu ve Munseling v údolí Spiti, Indie; a školu Ghani Solar School, údolí Mustang, Nepál. Pokud se dvouletá testovací spolupráce s novými školami zdaří, nabídneme jim stejně komplexní podporu jako původní škole. 

Dary z této cesty budou věnovány na rozjetí spolupráce s novými školami, například organizace prvního ročníku dobrovolnictví, průzkumy smysluplnosti, nový web nebo změny v databázích nebo investice do hledání prvních dárců pro nové školy. 

PODPOŘENÉ ŠKOLY

bottom of page