top of page
1.jpg
28. 7. až 9. 8.

Termín

Délka cesty / kurzu

13 / 5 dnů
49 900 Kč

Cena

Mulbekh

Podpořená škola

BENEFIČNÍ TIBETSKÁ MEDICÍNA

Mulbekh, Ladakh, Indie

CESTA

V rámci pětidenního kurzu ve vesnici Mulbekh se projdete s tibetským doktorem po kopcích, nasbíráte bylinky a vyrobíte z nich vlastní medicínu. Bude vám představena filozofie tibetské medicíny a jak je propojena s buddhismem. Praktickým procvičováním se seznámíte s diagnostickými a léčebnými metodami. Pokud to bude možné, navštívíte laboratoř tamního doktora, popřípadě se sejdete se šamanem/orákulem. Celé to bude dávat smysl, protože cesta je sociálním podnikáním místní školy, která si tím přivydělává na bezplatné vzdělání pro nejchudší nebo stavbu nových školních budov.

1. AŽ 5. DEN – HLAVNÍ MĚSTO LEH

Odlet z Prahy a následující den přílet do hlavního města Ladakhu Leh. Třídenní postupná aklimatizace. Účastníci polovinu dne odpočívají a polovinu dne mají poznávací program v hlavním městě a případně okolí. Pátý den jedou autem z hlavního města Leh do vesnice Mulbekh se zastávkou na některém z tamních klášterů. Po příjezdu do vesnice Mulbekhu se ubytují, odpočinou a následně se připraví na začátek kurzu.

6. AŽ 10. DEN – KURZ TIBETSKÉ MEDICÍNY VE VESNICI MULBEKH 

Program je kombinací přednáškových sekcí dlouhých přibližně dvě až čtyři hodiny a poznávacího programu po okolí. Součásti výuky medicíny pojedou účastníci na výlet do odlehlé vesnice Sapi, kde budou poznávat a sbírat tamní byliny z kterých budou další dny kurzu vyrábět tibetskou medicínu. Navštíví autentickou malou laboratoř lokálního tibetského doktora, popřípadě se setkají s tamním orákulem/šamane který léčí tamní obyvatele. Vše bude kombinováno s návštěvami lokálních klášterů, vesnických oslav nebo společným s tamními učitelkami. Program nejde přesně dopředu stanovit, protože bude reflektovat co se zrovna bude na vesnici dít. Nejedná se o turistické atrakce – můžeme vám tedy garantovat autentičnost, ale ne dostupnost „za každého počasí“.

11. AŽ 13. DEN – NÁVRAT DOMŮ

cesta z vesnice Mulbekhu do Lehu, ubytování a nocleh. Další den let z Lehu do Delhi a jeden den v Delhi, nocleh v Delhi. Ráno let z Delhi do Prahy. 

PROGRAM

CENA 

 • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi a vnitrostátní zpáteční letenka Delhi Leh (do ceny 22 000 Kč)

 • Transport (pronájem aut)

 • Veškeré ubytování (v hotelu v hlavním městě Leh, Mulbekhu v průběhu kurzu)

 • Program akce - prohlídka hlavního města, kurz ve vesnici Mulbekh, kulturní program ve vesnici mulbekh

 • Stravování (částečně)​ - V průběhu kurzu ve vesnici Mulbekh škola zajišťuje snídaně, obědy a večeře

 • Dar na podporu školy v Mulbekhu ve výši 14 400 Kč

 • Stravování (částečně) - jídla v průběhu pobytu v hlavním městě nebo v průběhu přesunu do vesnice Mulbekh - Útrata bude přibližně 2 500 Kč 

 • Vízum - cca 700 Kč

 • Pojištění - cca 1 690 Kč

 • Ubytování a program mimo pobyt v Ladakhu, tj. pobyt Delhi na zpáteční cestě z Ladakhu domů.

LEKTOR KURZU:

DOKTOR TSEWANG SMANLA 

Pan Smanla je sedmou generací rodinné tradice tibetských lékařů. Již po 35 let je aktivním praktikujícím doktorem. Po 10 let vedl neziskovkou organizaci, která usilovala o udržení tradice tibetské medicíny v Malém Tibetu a její sblížení a stanovení předností vůči alopatické léčbě. Tsewang je jediným lékařem z Malého Tibetu, který úspěšně provozuje svou praxi v šesti evropských zemích (Německo, Anglie, Švýcarsko, Rakousko, Česko a Slovensko), kde léčil již 3500 pacientů.

PODROBNOSTI

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín uvedené akce. Pro realizaci individuální programu vám dáme doporučení a případně ukážeme u tamní cestovní kanceláře. Účast můžete kombinovat s ostatními benefičními cestami. Cena bude nižší než uvedená cena na webu – ceny na webu obsahují letenky. O kolik bude cena nižší stanovíme až budeme znát jaké cesty chcete kombinovat.

KOMBINACE S OSTATNÍMI CESTAMI A PRODLOUŽENÍ POBYTU

Kurz probíhá v podpořené škole. Vyučování probíhá v hale školního internátu. Ve školním internátu účastníci také bydlí v pokojích maximálně po 4 lidech. V pokojích je možné bydlet i po jednom (pokud bude dost volných pokojů). Školní internát je budovou kombinující tradiční stavitelství a moderní možnosti. V porovnání s tradičními domy je vytápěný solární energií, tepelně izolován dvojitými stěnami a skly. Je postaven z přírodních a lokálních materiálů. Pobyt v něm je úžasný zážitek – v létě v něm bude příjemný chládek a vlhkost.

UBYTOVÁNÍ V PRŮBĚHU KURZU

Fotky doplňující text jsou v galerii výše

Vesnice Mulbekh je první buddhistickou vesnicí, na kterou narazíte při cestě z muslimského Kašmíru do Malého Tibetu. Dominantou vesnice je 1200 let stará desetimetrová socha Buddhy vytesaná do kamene. V malebných klášterech v okolí vesnice Mulbekh byl natáčen film Samsara (2001). V horách nad vesnici Mulbekh se skrývá posvátné místo Fokar Zong, kde dodnes pobývají svatí lidé, ke kterým si tamní obyvatele chodí pro radu.

VESNICE MULBEKH – MÍSTO KDE KURZ PROBÍHÁ

Fotky doplňující text jsou v galerii výše

V roce 2012 za námi přišla škola, že má málo peněz na provoz a ať ji peníze zajistíme. My jsme jim řekli, že je naučíme si ty peníze vydělat. Kurz medicíny (i kurz buddhismu) je sociálním podnikáním školy, na kterým si škola přivydělává peníze. V letech 2013 až 2016 škola poskytovala bezplatné vzdělávání cca 70 dětem, v následujících letech využívá škola peníze na stavbu školních budov.

Organizování kurzu buddhismu byl pro vedení školy dobrý tréning finanční gramotnosti. Přišli na to, že bezplatné vzdělávání pro nejchudší děti mohou zajistit sami nebo že pro ně není problémem spolufinancovat školní investice. Více v těchto článcích.

 • Nové laboratoře bude spolufinancovat komunita

 • Starejme se o školu stejně, jako se staráme o kláštery 

 • Škola samostatně zajistí vzdělání nejchudším

KURZ JE SOCIÁLNÍM PODNIKÁNÍM TAMNÍ ŠKOLY

Akce je sociálním podnikáním školy. Naši neziskovku nejde zaměňovat s cestovní kanceláří. Je důležité, aby si škola dary/příjem z akce odpracovala. Proto je co nejvíce zodpovědnosti i práce přesunuto na školu.

Brontosauři v Himálajích shání účastníky, zajištují nákup letenky a přípravu účastníků před cestou.

Škola organizuje pobyt v Himálaji. Domlouvá ubytování, lektora, organizuje přesuny. Po příletu na letiště v Lehu (hlavního města Malého Tibetu) vás vyzvedne vybraný zástupce školy a bude vás doprovázet až do vašeho odletu zpět.

Jsme si vědomí, že by naše neziskovka mohla celou cestu organizovat sama (včetně pobytu v Malém Tibetu) a himálajské škole bychom jenom předali dary. Takto to však vědomě neděláme. Nechceme, aby škola si škola dary „odpracovala“.

ROLE NAŠÍ NEZISKOVKY A ŠKOLY – NAŠE NEZISKOVKA NENÍ CESTOVKA

Každý účastník podpoří školu dvěma způsoby. Jednak poskytne jednorázový dar (který je součástí ceny akce). Druhý způsob podpory je jeho účast na akci – to vysvětlujeme níže.

Naše neziskovka chce pomoci tamní škole v rozvoji finanční gramotnosti. Na to je ideální, pokud škola sama za akci zodpovídá a její úsilí přinese dary. Pokud škola zorganizuje akci dobře, přijdou na akci kladné reference a přijedou další účastníci. Účastníci jsou tedy nástrojem pomoci naší neziskovky tamní škole. Účastníci se aktivně zapojují i do pomoci. Jejich role není jenom „plytké“ poskytnutí daru. Dlouhodobé výsledky této inciativy jsou v tomto článku

JAK ÚČASTNÍCI PODPOŘÍ TAMNÍ ŠKOLU – DAREM A ÚČASTÍ 

Program akce je schválně napsaný neurčitě, protože o jeho podobě se bude rozhodovat operativně teprve na základě toho co se bude na vesnici právě dít. Například vám nemůžeme garantovat setkání s Orákulem nebo návštěvu místní (vesnické) laboratoře tibetského doktora. Tamní Tibetský doktor a orákulum tam je pro vesničany, a ne pro turisty. Pokud bude zrovna orákulum na nějaké vzdálené oslavě nebo místní tibetský doktor bude sbírat bylinky setkání s nimi nepůjde zařídit.

I přesto, že program nemůžeme garantovat tak věříme, že autentičnost celé akce je hodnostnější. Všichni zúčastnění budou mít snahu, aby se vám pobyt líbil, abyste na něj v dobém vzpomínali a abyste zůstali se školou v dlouhodobém kontaktu.

AKCE NENÍ BĚŽNÁ TURISTIKA – PODOBU PROGRAMU NEMŮŽEME GARANTOVAT

Tibetští doktorové Amči-ové šíří tibetskou medicínu "Sowa Rigpa", což v překladu znamená „věda dobrého zdraví“. Tibetská medicína je jedním z nejstarších zdravotních systémů na světě praktikovaný v centrální Asii po 2 500 let. Lidské zdraví vysvětluje pomocí harmonie pěti kosmických elementů, který jsou země, voda, oheň, vzduch a prostor a tří základních energií, kterými jsou životní vítr, žluč a hlen.

VÍTE ŽE:

Malý Tibet je jedním z mála míst na zemi, kde obyvatele netrpí rakovinou? Je to díky meruňkovým semínkům, které mají protirakovinné účinky.

Každá vesnice v Malém Tibetu má vlastního doktora Amči, který se stará o zdraví celé vesnice. K léčbě pacientů používali nejprve stravovací doporučení, následně doporučení k jejich návykům což mohl být například režim spánku nebo stravování, cvičení nebo meditace. Pokud předchozí dva nepomohli, léčili Amči-ové pomocí bylinek (doplňků stravy). Ty jsou vytvořeny pomocí velkého množství bylin, kořenů, minerálů a někdy dokonce zvířecí substancí. Jeden produkt může obsahovat až 20 a více různých ingrediencí. Jako dalším doplňkem léčby může být akupunktura, moxování, masáž nebo baňkování.

Orakulové mají v tibetské kultuře funkci proroků budoucnosti, ochránců buddhistického učení ale taky funkci léčitelů. Tamní obyvatele věří, že aby Orákulové mohli léčit, předpovídat budoucnost a chránit sestoupí do jejich těla jednou za čas duše, které je propojuje s duchovní sférou. Jejich tělo je tyto momenty schránkou pro vykonání proroctví (v lokálním jazyce „kuten“). V průběhu pobytu duše v jejich těle disponují orákulové nadlidskými schopnostmi například v rychlosti přesunu z jednoho místa na druhé, množství váhy, kterou jsem schopni unést atd. My jsme přesvědčeni, že toto celé je hra na tamní obyvatele a že tamní Oráluk nemá žádné nadpřirozené vlastnosti. Je však velmi zajímavou zkušeností, že se někteří obyvatele radši rychle sami vyléčí než aby se potkali s tou hrozivou nadpřirozenou bytostí, jinak řečeno jako psychosomatika ovlivňuje lidské zdraví.

V porovnání se západní medicínou se tibetská zaměřuje mnohem více na prevenci a léčení s využitím přírodních produktů. Zkušenost s tímto přístupem je rozhodně zajímavá zkušenost v kontrastu se západním přístupem „přijďte až pod kudlu“.

TIBETSKÁ MEDICÍNA, TIBETŠTÍ DOKTOŘI, ORAKULOVÉ

Fotky doplňující text jsou v galerii výše

Cílem kurzu je nabídnout účastníkům základní přehled o tibetské medicíně. Účastníci se

 • Získáte základní přehled o tibetské medicíně, jak je filozofie propojena s buddhismem, jaké jsou diagnostické a léčebné metody  

 • Naučíte se zpracovat tamní byliny do doplňku stravy pro pokrytí specifických zdravotních problémů.

 • Praktickým zkoušením sami na sobě si vyzkoušíte diagnostické a léčebné metody – zkusíte si například měření pulsu na třech bodech každého zápěstí atd.  

 • Uvidíte naprosto autentickou (ne-aranžovanou pro turisty) podobu tibetské medicíny na vesnici v Malém Tibetu.

 

Akci jsme zvyklí dělat pro skupinku od 6 do 12 účastníků.

Protože je velmi zajímavé, jak je Tibetská medicína prostoupena všemi vrstvami společnosti, seznamujeme účastníky se všemi dalšími aspekty života na Himálajské vesnici.

Například ráno budou mít účastníci přednášku o propojení buddhismu a tibetské medicíny – například jak moje chování, která je/není v souladu s buddhistickým učením ovlivňuje můj zdravotní stav. odpoledne se vydají krásnou pěší procházkou mezi doma a poli do místního ženského kláštera, kde si dají oběd s tamními mniškami a proberou s nimi proč jak se dostali do klášteru, popřípadě co to pro ně znamená – tj. zaměří se hlavně na společenskou stránku buddhistického náboženství. Odpoledne si dají v kláštere další lekci ohledně medicíny.  

V případě doplňkového programu ke kurzu tibetské medicíny mohou tamní obyvatele vybírat návštěvu tamních klášteru nebo posvátných míst. Návštěvu tamních domácností, popřípadě ideálně v moment, kdy jde dům vysvětit tamní mnich. Procházky a výlety v okolí vesnice. Návštěva tibetského doktora nebo tamního šamana. Zapojení se do jakéhokoliv dění na vesnici což mohou být vesnické oslavy nebo festivaly, piknik s dětmi ze školy, vaření s učitelkami ze školy atd. 

Součástí programu je celodenní cesta do vesnice odlehlé Sapi. Zde budou účastníci sbírat s doktorem bylinky, budou se je učit poznávat a budou si povídat o jejich pozitivních účincích. Byliny použijí účastníci další dny pro výrobu tibetské medicíny, kterou si budou odvážet domů.

Účastníci si budou zkoušet léčebné metody sami na sobě. Kurz tedy není jenom nalejvárna, ale je snaha jej udělat co nejvíce interaktivní. Například tibetské medicína měří pulz na šesti místech, dvěma metodami a diagnostikují tři typy pulsu. Což znamená, že mají 36 typů informací, které umí vyčíst z vašeho pulsu … chvíli to trvá než se účastníci naučí vzájemně na sobě poznat aspoň tři typy pulsu.

K vědomostem o medicíně zažijete navíc autentickou himálajskou vesnici, kde vás tamní obyvatele pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jágra s věnováním pro Lobsanga.

PROGRAM KURZU PODROBNĚ

Fotky doplňující text jsou v galerii výše

Ve vesnici Mulbekh si v roce 1992 založili školu, aby zajistili vzdělání dětem v jejich rodném prostředí. Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jágra s věnováním pro Lobsanga. Více o výsledcích spolupráce zde.