12 dnů v květnu byl v česku hoštěn ex-student naší školy Tharchin. Příznivci naší neziskovky mu nabízeli program ze stavebnictví, aby jej inspirovali pro jeho budoucí karieru. Tharchin je totiž jediný absolvent naší školy, který si založil vlastní firmu a chce podnikat ve stavebnictví.
Přečíst Tharchinův příběh a včetně toho proč se nechce v Malém Tibetu nikomu podnikat v tomto článku.
V průběhu pobytu v ČR se Tharchin podíval do výrobny oken SULKO, Truhlářské dílky Acer Woodway, betonárky Fino trade, velkoprodeje topenářské společnosti Šabata. Navštívil několik malých staveb i developerských projektů. Ve firmě Grania mu představili koncepty čištění odpadních vod a ve firmě Mabeko s ekologickým stavitelstvím. Do nacpaného programu jsme mu však také dali prohlídku Prahy, Olomouce, Luhačovic a taky si dal s horským kolem trail na Dolní Moravě.
Jak už bývá u Ladačanů zvykem, Tharchin se zkoušel různě vyhnout otázce co pro něj byl největší zážitek hlavně proto, aby se někoho nedotkl. Asi je jasné, že zcela všechno byl pro něj velký zážitek. Nicméně po určité době se osmělí a říká, že nejzajímavější byla výroba konopných cihel, truhlářská dílna a způsoby, jak izolujeme domy a děláme ploché střechy.
Tharchin doposud neznal, že může vyrábět cihly z konopí. Doposud znal jenom možnost ze slámy a tímto způsob chtěl orientovat jeho začínající stavbu. Stejně tak si myslíme, že vesnické prostředí, kam jej vzal zakladatel firmy Mabeko Jan Bešík na workshop mu připadalo velmi blízké a srozumitelné. Stejně tak i stavební postupy přírodního stavitelství lehko replikovatelné v Malém Tibetu. Navíc tuší, že strat-up na výrobu cihel z konopí podpoří tamní vláda dotacemi.
Koncept ústředního vytápění už Tharchin znal (v porovnání s ostatními ladačany, kteří jim byli většinou velmi zaujati). Potěšilo nás, že Tharchin zvládl dobře pochopit, že nejlepším topením je izolace a říkal že na cestě domů si udělá zastávku v Delhi a zkusí hledat jaké izolační materiály jdou v Delhi koupit a na co by se dali použít v Malém Tibetu. Jako první plánuje izolovat vlastní domek, aby si vyzkoušel, jaký bude nejlepší postup. Věříme že v průběhu pobytu v ČR viděl dost příkladů toho jak se dají domy izolovat.
Tradiční kultuře Malého Tibetu mají všechny domy plochou středu. Moderním trendem začíná být nad domy budovat ocelovou konstrukci s plechem, která má zajistit, že do domu nikdy nenateče, ale že taky není potřeba odhazovat sníh. Jednak, toto kutilství obyvatelům Malého Tibetu vypadá fakt strašně, ale tak nedává žádný racionální smysl, pokud má stavitel znalost, jak jednoduché je udělat vodě odolnou plochou střechu. I přes počáteční odpor nakonec i Tharchin pochopil že plochá střecha je nejlevnější řešení, které je velmi jednoduché realizovat pomocí folií.
Cílem pozvání do Truhlářské dílny bylo inspirovat Tharchina, jaké stroje by mohl poptávat v nížinné Indii k tomu, aby je dovezl do Malého Tibetu. O kolik přesněji a v jaké lepší kvalitě by mohl nabídnout tamním obyvatelům dřevěné výrobky. „Přesnost truhlářských výrobků v Evropě je neuvěřitelná“ popisuje Tharchin jeden z jeho závěrů.
I přesto, že v Malém Tibetu pojem odpadní voda není skoro nikomu známý, Tharchin věří, že dříve nebo později se tamní obyvatele začnou o téma zajímat a budou jejich domy osazovat čističkami odpadních vod, jak to Tharchin viděl na různých stavbách. Stejně tak Tharchina fascinovalo, že plastová okna jsou vyztužit pomocí ocelového prvku tím zvýšit jeho únosnost nebo byl rád za to že se dozvěděl, jak je dosažena, tak hladká struktura povrchů betonů, které viděl na různých stavbách.
Tharchin přišel na letiště včas a stihl letadlo domů a tím naplnil také jedno z jeho předsevzetí nabyté v ČR. „V Evropě chodí všichni na schůzky na čas, to je fascinující a musím se to taky naučit“. Kéž půjde Tharchinovi vše dobře jako odlet domů. Děkujeme všem, kteří zajišťovali jeho pobyt u nás
Comments