
ČLÁNEK
V lesní školce nechají děti sekat dřevo sekerou – hodnotí Sangmo její inspirační pobyt v ČR
Mulbekh, Ladakh, Indie
Délka čtení:
4
minut
Vydáno:
5. prosince 2023
V průběhu února navštívila českou republiku principálka školy v Ghami v Mustangu. Záměrem našeho pozvání bylo nabídnout Sangmo inspirační pobyt a zároveň prohloubit vzájemné vztahy mezi Čechy a lidmi z Himálaje. Mladá ředitelka měla od cesty velké očekávání taky protože byla poprvé mimo hranice Nepálu. Lesní škola nebo české kostely ji fascinovali, ale taky ji překvapil hektický západní život, ale i nachlazení, které po celou dobu pobytu přemáhala.
Sangmo je ředitelka školy ve vesnici Ghami kterou naše neziskovka začíná nově podporovat. Její pozvání do ČR je součástí testovací spolupráce s novou školou, které pokud se zadaří tak nabídneme škole v Ghami stejnou komplexní podporu jako škole v Mulbekhu. Sangmo je chytrá, vzdělaná, aktivní slečna které ční nad všechny ostatní zaměstnance školy v Ghami. Není pochyb o tom, že takovýto provozní ředitel se tamní škole hodí a pozvání do ČR ji mělo ještě více motivovat. Představení Sangmo a jejího životního příběhu na tomto odkazu.
V lesní školce nechali děti pracovat se sekerou
„V naší škole v Himálaji se stále snažíme děti ochraňovat. Například je necháme používat nůžky až v páté třídě. Vše děláme za ně“ popisuje Sangmo její zkušenost „nicméně v lesní školce Na dvorečku byli děti celý den venku i přes to že pršelo, nechali je dělat cokoliv co chtěli – to je chodit do kaluže nebo stavět bunkr ze dřeva – dokonce nechali děti sekat dřevo se sekerou a děti zatápěli se dřevem v Jurtě. To je tak obrovský rozdíl mezi tím, jak vzděláváme děti my, že nad tím musím pořád přemýšlet.“
„Na učňáku v Děčíně mě překvapilo jako jednoduché je dělat lízátka. Je to jenom trochu cukru a potravinářského barviva. Vždy jsem si myslela, že dělání lízátek je velká věda. Myslím, že je to super aktivita pro děti a až přijedu rozhodně si lízátka budeme vyrábět.“
Potom mě překvapilo, že v jedné třídě byli schopni aplikovat dvě rozdílné úrovně nároků na vzdělávání. Pro žáky, kteří byli v angličtině slabší uplatnili zcela jiný přístup než pro žáky, kteří byli šikovní. Nikdy by mě nenapadlo, toto dělat. V naší himálajské škole jedeme podle učebnice a zohledování schopností studentů vůbec neděláme – prostě kdo nestíhá má smůlu.
Vitrážová okna kostelů jsou tak moc zajímavá
Sangmo absolvovala taky mnoho doprovodného programu – ať už přes prohlídky měst, maturitní ples, tančírnu, trénink kung-fu až po návštěvu přípravného setkání dobrovolníků. Sangmo nejvíce fascinovali české kostely – například to, jak monumentální jsou, jak vysoké mají stropy, jak krásnou mají výzdobu popřípadě, jak hezká jsou vitrážové okna. Nic podobného z klášterů z Himálaje ani z Kathmandu nezná.
Jsme rádi že Sangmo v průběhu pobytu velmi bavilo sportovní lezení. Po většinu pobytu v ČR hlásila, že to pro ni byl jeden z nejsilnějších zážitků, že si to užila a že se moc těší až podobný projekt uděláme v jejich škole v průběhu léta 2025 (více zde). Nicméně z celé variety sportovního vyžití, které u nás zažila hodnotila jako nejvíce náročné běžkování.
Sangmo oslavila v ČR své narozeniny, které měla 18. 2.2025. Ve škole Klas při přípravě překvapení vznikly nejasnosti ohledně toho, kolik že vlastně Sangmo bude let, děti to vyřešily šalamounsky a za číslici 2 vyvěsily jak číslici 5 (protože Sangmo ráno při představování zmínila svůj věk - 25 let), tak číslici 7 (protože 27 let odpovídalo informacím z jejích dokladů). Kolikáté narozeniny Sangmo skutečně slavila, jsme se dozvěděli hned po Happy birthday. Někdy se holt české a nepálské kalendáře mohou rozcházet.
Jak je možné že Sangmo dělá špatně jízda autem
Pobyt v ČR přineslo Sangmo i množství zážitků, s kterými pro ni bylo těžké se vyrovnat. Jakýkoliv přejezd autem byl pro Sangmo vysilující. Pro Evropany je to obtížně představitelné, ale při jízdě na asfaltu se jí dělalo strašně špatně. V Nepálu jsou cesty převážně štěrkové. Tamní auta na nich poskakuji zleva a doprava, ale nemohou jet smykem – respektive vyvíjet odstředivou sílu na jejich pasažéry. To Sangmo zažila v plném rozsahu teprve a Evropě a společně s náročným programem to pro ni bylo obtížné se s tím vyrovnat.
Tím, jak je Sangmo mladá a zároveň teprve první rok v řiditelské funkci bylo pro ni taky náročný vyrovnat se - z jejího pohledu - s hektickým západním tempem, ale i množstvím lidí které na její cestě potkala nebo ji zajišťovali program. „Všichni, kteří se mnou v průběhu pobytu byli byli na mě tak milí, byla jsem ráda za jejich čas, ale od určitého momentu mého pobytu už toho bylo na mě opravdu hodně a potřebovala jsem odpočívat“.
Sangmo taky byla celou dobu v průběhu pobytu v ČR nemocná. Tu nemoc, kterou mají v současné době všichni – kombinace chřipky, nachlazení, chlamydií, která sem tam přejde do zápalu plic – měla Sangmo v moment příjezdu až do moment kdy odlétala zpět. Sangmo její nemoc v průběhu pobytu přecházela což dělalo její pobyt o to náročnější.
Nová zkušenost, jak organizovat inspirační pobyty
Sangmo odletěla ve středu 26. 2. 2025 domů a do Kathmandu v pořádku dorazila. Sangmo po příjezdu do Nepálu pojede zpět do tamní školy kde začne nový školní rok a doufám že ji v tamním chladu a sněhu pomohou nové pohorky, které na cestu dostala.
Děkujeme všem, kteří její pobyt v ČR zařizovali a doufám že Sangmo až se Sangmo uzdraví, začne pomalu vstřebávat všechny situace, které v průběhu pobytu zažila. I pro naši neziskovku je to nová zkušenost, jak inspirační pobyty v ČR dělat a pokud zase někdo přijede ze skutečně odlehlé části Himálaje radši mu naplánujeme všechny přesuny vlakem :-).