top of page
Mulbekh-48.JPG

ČLÁNKY

Specifika benefiční cest pro rok 2024

Updated: Jan 22Prázdninové dobrovolnictví bude pobíhat ve třech školách. Do Himálaje pojede Štěkánka The Učitelka, Vávra Hradilek a Lucka Výborná. Budeme organizovat speciální kajakářskou výzvu. Kurz buddhismu přejde od CK Kudrna zpět k nám a akademičtí dobrovolníci budou mít povinnou osobní účast na prvním přípravném setkání.


Prázdninové dobrovolnictví ve třech školách

Prázdninové dobrovolnictví proběhne v Ghami, Spiti a Mulbekhu. Akce budou po sobě následovat, takže pokud bude nějaký velmi náruživý dobrovolník, může absolvovat všechny tři pobyty. V Ghami je škola pouze se šedesáti dětmi převážně na prvním stupni, ve Spiti je velká škola ve třech pobočkách celkově až s tisíci dětmi od školky až do dvanácté třídy. Mulbekh všichni známe.

Tyto tři lokality jsme vybrali proto, že se všechny reprezentují tibetskou kulturu v podhůří Himálaje. Účastníci, kteří navštíví více škol, si budou moci udělat představu o tom, jak se stejné tibetské společnosti vyvíjejí v různých politických podmínkách.

Příprava dobrovolníků bude společná v rámci dvou případných setkání. Až na prvním setkání se dobrovolníci rozhodnou, do jaké školy chtějí jet pomáhat.


Účast mediálně známých lidí

V létě pojede do Himálaje influencerka Štěkánka The Učitelka, Vávra Hradilek a Lucka Výborná. Sháníme ještě muzikanta a jednáme například s Danem Bártou, Benem Cristovao a dalšími.


Štěkánka The Učitelka je influencerka, která se věnuje tématu školství. Bude reprezentovat všechny prázdninové dobrovolníky a navštíví s nimi všechny tři podporované školy. Věříme, že díky tomu vznikne úžasné porovnání všech tří míst. Štěpánka Cimlová už byla pomáhat v Mulbecké škole v roce 2012 a je pro nás příjemným překvapením, že se s námi vrací do Himálaje ještě jednou.

Vávra Hradilek povede skupinu speciální benefiční cesty, a to kajakářské výzvy.

S Luckou Výbornou jsme se zatím přesně nedomluvili, ale bude to super.

Plánujeme ještě získat hudebníka, který odjede do Himálaje a společně s tibetskými umělci vytvoří skladbu o změně v naší neziskovce. Skladbu chceme představit na společném česko-tibetském koncertě v ČR, na který pozveme i všechny, kteří budou v létě pomáhat v Malém Tibetu.


Kajakářská výzva

S Vávrou Hradilkem pojedeme na kajaku Indus. Účastníci spolu se sázejícími podpoří vzdělávání v Himálaji. Během 14denní cesty a 5 dnů na vodě se díky postupně se zvětšujícím peřejím účastníci naučí jezdit řeku s obřím průtokem. Společně ujedeme 220 km na úseku zpopularizovaném Nouriem Newmanem (ale sifon vynecháme). Kamarádi si budou na účastníky vsázet, jestli zdolají největší peřeje. Pokud ano, ze sázky se stane dar na vzdělávání v Himálaji. Pokud budou plavat, sázky pošleme zpět nebo přesuneme k další peřeji. Akce je koncipována tak, aby se jí mohlo účastnit široké spektrum kajakářů, avšak budeme dohlížet na to, kdo se na akci hlásí. Kajakářská výzva je ojedinělá událost, kterou neplánujeme organizovat každý rok.


Výdělek výzev jde na podporu rozjetí spolupráce s novými školami

V roce 2024 plánujeme uskutečnit tři benefiční himálajské výzvy - zimní, letní a kajakářskou. Výdělek všech tří půjde na rozjetí podpory nových škol. Může to být zaplacení nákladů na počáteční průzkumy, na koordinaci podoby spolupráce nebo na organizační změny naší neziskovky (od přípravných prací přes změny v databázi až po vytvoření nového webu). Dále to mohou být náklady na první podobu spolupráce – třeba stavbu nové školní budovy, reklamu na získání prvních Himálajských patronů, popřípadě na realizaci kampaně pro rozjetí dlouhodobé spolupráce – jinak řečeno, na získání prvních významných darů, ze kterých půjde něco postavit.


Benefiční kurz buddhismu zpátky pod naší neziskovkou

Kurz buddhismu si vzala pod patronát zpět naše neziskovka – prezentujeme jej na našem webu a účastníky na cestu do Himálaje budeme připravovat my. CK Kudrna nám však bude pomáhat zajišťovat účastníky pro všechny naše cesty tím, že bude zrcadlit naše cesty u nich.


Akademické dobrovolnictví – pouze jeden měsíc, na vlastní náklady a s povinnou přípravou

Od tohoto roku se budou muset akademičtí dobrovolníci zúčastnit prvního přípravné setkání. Se zájemci se prostě chceme vidět. V rámci online přípravy nejsme schopni vytipovat případné problémové účastníky a pokud někdo takový odjede do Himaláje, může dost paralyzovat školní vedení. Dobrovolníci tento rok pojedou jenom na měsíční pobyt a budou vyučovat science, IT a tělocvik. Cesta akademického dobrovolníka je zcela na jeho náklady – nebude žádný příspěvek na letenku, jako byl minulý rok.

Comments


bottom of page