Filmař z naší vesnice Mulbekh dostal další úžasnou příležitost. Pojede na magisterské studium filmové režie do Barcelony. Roční plně dotované studium nastoupí na začátku ledna 2024. Bez ohledu na znalosti bude dokončený titul na evropské škole prestižní záležitostí. Nicméně Jigmet dokončil jenom základní školu. Studoval v odloučení od rodiny a nadšení pro filmování se pro něj stalo způsobem, jak zapomenout. I když se po dokončení základní školy zdálo, že kamera Jigmetovi zničí život, nastoupil kariéru, kterou si nikdo nedokázal představit. Chybějící studium mezi základkou a univerzitou v Barceloně nikdo neřešil. Všechny podporovatele zahřeje na srdci, že Jigmeta velmi silně formovali čeští filmaři, kteří přijeli do Mulbekhu točit. To, že v jeho zapadlé himálajské vesnici udělali video, které obletělo svět, dalo Jigmetovi potřebnou inspiraci. Podrobnosti se dočtete v tomto příběhu.
MÁM VÝJIMEČNÉ RODIČE, ŘÍKÁ JIGMET
Na úvod musíme opravit, že náš oblíbený filmař naši školu ve vesnici Mulbekh nestudoval. I přesto, že jsme to v minulosti možná někde uvedli, ve skutečnosti jej rodiče přihlásili na školu Lamdon v hlavním městě Ladakhu Lehu. Tam studoval od první třídy a s rodinou se mohl vidět párkrát do roka. Odloučení od rodiny a samostatný pobyt v internátu mu po zbytek života otrávily studium. Necítil motivaci se ve škole snažit, protože ji vinil z toho, že kvůli ní nemůže žít s rodiči. Nicméně únikem se mu stalo nadšení pro elektroniku a následně filmování.
V páté třídě si koupil první foťák na vyvolávací film. Z kapesného, které dostával od rodičů, si odkládal bokem peníze, aby si za 500 rupií (což je 160 Kč) koupil foťák a za 300 rupií (což je 100 Kč) film. Po tom, co vyfotil všech 30 fotek, zjistil, že vyvolání filmu stojí tolik peněz, že si na to z kapesného nezvládne nikdy ušetřit. A tak se pustil do rozebírání veškeré elektroniky, která se mu dostala po ruky. Časem získal přístup k digitální kameře a laptopu a dny strávil u převodů z formátu TIFF do JPEG.
Do osmé třídy měl Jigmet milovanou elektroniku schovanou u kamaráda. Na internátu nic podobného nemohl mít a ke své zálibě se dostal párkrát do roka. Od osmé třídy již bydlel u známých v Lehu a elektronice se mohl věnovat častěji. Další katalyzátor jeho nadšení byla následující studia jedenácté a dvanácté třídy v Jammu, kde byla internetová kavárna. Za malý poplatek a s kvalitním připojením se pustil do samostudia o digitálních kamerách a úpravě fotek a videa. Díky novým možnostem se Jigmet věnoval už jenom své zálibě a na školu úplně kašlal. Jeho spolužáci trávili celé dny v učebnicích proto, aby naplnili očekávání jejich rodičů, zatímco Jigmet trávil celý dny v internetové kavárně. Zkoušky na konci desáté a dvanácté třídy, za které ostatní rodiny utratí všechny peníze a jejich kladný výsledek očekávají celé generace, Jigmet stěží prošel.
Jigmet tedy od následujících studií upustil, a zjednodušeně, z českého pohledu řečeno, dokončil vlastně jenom základní studium. Tam, kde ostatní studium teprve začínají, Jigmet skončil a měl jenom své hobby.
Naprostá většina rodičů v Malém Tibetu by nepřijala, pokud by se jejich syn nevěnoval poctivě studiu. Jigmetovi rodiče měli sice velkou obavu ohledně jeho budoucnosti, nicméně v jeho zálibě jej podporovali. Koupili mu všechno vybavení od počítačů, kamer až po dron.
O významu zkoušek na konci studia jsme psali v těchto článcích
INSPIRACE OD ČESKÝCH FILMAŘŮ POMOHLA JIGMETOVI RŮST
Do mulbecké školy jezdili čeští dobrovolníci filmovat úspěchy spolupráce. Jigmet jim u všeho koukal pod ruce. Kdykoliv vyšlo nějaké video u Brontosaurů v Himálajích, on jej záhy napodobil. Byla radost sledovat, jak se nadšený filmař video od videa zlepšuje. Této části Jigmetovy kariéry jsme se již věnovali v jednom z předchozích článků. Nepůjdeme tedy do detailů a pro připomenutí je níže odkaz.
Článek: POMOHOU JIGMETOVA VIDEA ZMÍRNIT TŘETÍ VLNU KORONAVIRU? KARIÉRA, KTEROU FORMOVALI ČEŠTÍ DOBROVOLNÍCI
Velkou motivací pro Jigmeta bylo, když mohl pracovat s českým týmem vedeným Markem Partyšem při natáčení propagačního videa Fyzika v Mulbekhu v lednu 2020. Jigmet nemohl dostat z hlavy, jak je možné, že v jeho zapadlé himálajské vesnici je možné natočit video, které obletí celý svět. Od tohoto momentu se rozhodl, že už bude točit jenom reklamní spoty. Na svém facebookovém profilu vydával různá videa, díky kterým se stával v Malém Tibetu známějším. Některé videa vydával jenom tak, některá již s cílem třeba promovat turismus v Mulbekhu. Některá videa točil na zakázku, jako třeba spot propagující fotbal v nomádských oblastech. Jigmetovo video se dostalo mezi čtyři nejlepší videospoty v reklamní soutěži pro Zomato, kde soutěžilo 4000 videí z celé Indie.
NEJLEPŠÍ FILMAŘ MALÉHO TIBETU
A potom přišlo to pravé terno. Jigmetovy reklamní spoty si začala objednávat ladacká vláda. Takže dělal pro vládu videa, která třeba motivovala občany, aby nosili roušku v průběhu koronaviru. Začal dělat práci snů – vtipná videa, která dávala smysl, a ještě to měl všechno dobře zaplaceno. Mohl si nakupovat vlastní techniku, pořídil si studio v hlavním městě a zaměstnával až osm lidí. Do dneška získal od vlády asi 25 zakázek a stal se nejznámějším filmařem z Malého Tibetu. Jeho práce je synonymum úspěchu a kvality.
Ladacká vláda chtěl podpořit tvorbu ladackého filmu, a tak pozvala filmaře z indického Bollywoodu. Na akci se sešlo sedm indických profesionálů a třicet ladackých filmařů. Asi už správně tušíte, že Jigmet neměl konkurenci a jako jediný získal pozvání do Bombaje, kde po šest měsíců dělal film o filmu „12th fail“ režiséra Vidhu Vinod Chopra, režiséra, který produkoval například film Tři idioti.
Bollywood je neformální název pro indickou filmovou produkci v Bombaji, která je jedna z největších na světě. Podle legend by již měla dávno překovat filmovou produkci amerického Hollywoodu. V roce 2017 měl Bollywood produkovat skoro 2 000 filmů. Výše uvedený film Tři idioti je film, který zcela změnil život obyvatel Ladakhu. Film byl částečně natáčen v Ladakhu a jeho hlavní postava byla inspirována skutečným Ladačanem, geniálním inženýrem Sonamem Wančukem. Odvysílání tohoto filmu v roce 2010 odstartovalo vnitroindickou turistiku. Vlna turismu do dnešního dne většinu obyvatel Malého Tibetu živí, ale taky vede k rozvoji tamní společnosti. Před odvysíláním filmu přijelo do Ladakhu ročně 80 tisíc zahraničních a stejné množství Indických turistů. K dnešními dni 80 tisíc zahraničních turistů zůstalo, avšak počet indických turistů narostl na 400 tisíc. To je jenom na dokreslení, co to znamená, když Jigmet dostal šanci v Bollywoodu – šanci, na kterou ostatní čekají někdy i celý život.
Jigmet pracoval v týmu až 900 lidí v desítkách oddělení, která film vytvářela. Režisér filmu jej nechal dělat kamerové zkoušky s jeho zrcadlovkou a slíbil mu, že až bude natáčet další film, vezme si jej jako asistenta režie. Jigmet dostal taky nabídku, ať napíše vlastní film a že mu jej v Bollywoodu natočí. Indický Disney plus chce natočit film o začátcích hokeje v Malém Tibetu podle Jigmetova scénáře. A stejně tak dostal Jigmet možnost dělat magisterské studium v Evropě.
ZÁVĚREM DĚKUJEME HIMÁLAJSKÝM PATRONŮM
Jigmet vždy opakuje, že vše dokázal díky lidem z Česka a že si moc váží naší podpory tamní školy. To se sice dobře poslouchá, ale je asi zřejmé, že Jigmetova snaha hraje ústřední roli. Traumatickou zkušenost z odloučení od rodiny mohl klidně utopit v alkoholu nebo drogách. Nicméně protože si našel vlastní smysl života, nepolevil a sešly se ty správné konstelace, je teď nejlepším filmařem Malého Tibetu. Takoví lidé se prostě jednou za čas narodí. Jigmet není první ani poslední. Nicméně další mulbecký Jigmet už nebude muset zažít traumatické dětství a díky tomu se mohou jeho schopnosti rozvíjet ještě rychleji. A zde mají tu zásluhu právě Himálajští patroni, kteří umožnili mulbecké škole růst. V současnosti již nikdo neposílá dětí na studium do hlavního města, protože škola v Mulbekhu dnes nabízí stejně dobré vzdělávání. Děkujeme tedy všem dárcům i filmařům, kteří umožňují, aby se v Malém Tibetu děly zázraky.
Comments